Novinky‎ > ‎

Proběhla otevřená laboratoř pro žáky partnerské školy

přidáno: 26. 3. 2015 2:24, autor: michal.strobach@usp-uhk.cz   [ aktualizováno 26. 3. 2015 4:01 ]
Dne 20. 3. 2015 se uskutečnila Otevřená laboratoř pro žáky 7. třídy ZŠ Úprkova. Žáci přišli na Univerzitu Hradec Králové a strávili tu příjemné dopoledne s fyzikou. Lektorkou Otevřené laboratoře byla RNDr. Michaela Křížová, Ph.D., odbornou asistentkou byla studentka Univerzity Lucie Tvrdíková.
Žáci si vyzkoušeli mnoho fyzikálních pokusů. Na úvod se naučili, jak rozpoznat syrové vajíčko od uvařeného, když jsou obě ve skořápce. Následně si vyzkoušeli, jak je možné dostat uvařené oloupané vajíčko do lahve od kečupu. Následovaly pokusy - jak naučit vajíčko plavat, lávová lampa, přelévání plynu z jedné kádinky do druhé, jak zapálit svíčku na dálku, jak dostat minci suchou rukou z vody, jak sfouknout plamen pomocí plynu, jak nafouknout chirurgickou rukavici pomocí plynu a spousta dalších.
Protože se Otevřená laboratoř konala v době, kdy bylo zatmění Slunce, měli žáci od pokusů s tekutinami přestávku a šli, společně s lektorkou a asistentkou, sledovat neopakovatelný úkaz. V mezičase sledování zatmění si vyzkoušeli "opilecké brýle", které simulují různý stupeň opilosti a brýle, které převrací svět vzhůru nohama. Stejně jako všechny pokusy, měly i brýle u dětí velký ohlas .

Žáci se aktivně zapojovali do pokusů, které si mohli sami vyzkoušet. Následně je mohou předvést ve třídě svým spolužákům a zpestřit tak hodiny fyziky.  ą
IMG_9933.JPG
(2194k)
michal.strobach@usp-uhk.cz,
26. 3. 2015 3:59
Comments