Novinky‎ > ‎

Workshopy se zahraničními odborníky na Oddělení didaktiky chemie

přidáno: 23. 10. 2014 3:07, autor: michal.strobach@usp-uhk.cz   [ aktualizováno 29. 10. 2014 1:37 ]

V rámci realizace projektu Věda na dosah ruky, který je zaměřen na popularizaci vědy a badatelských přístupů k výuce přírodních věd, byly na Oddělení didaktiky chemie Katedry chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové v polovině září 2014 uspořádány workshopy cílené na různé oblasti didaktiky přírodních věd a zejména chemie. Akademičtí pracovníci a studenti kateder Přírodovědecké fakulty měli příležitost zúčastnit se zajímavých workshopů pod vedením tří renomovaných zahraničních odborníků, kteří se přijeli podělit o své zkušenosti z různých koutů světa.

Prvním z hostujících lektorů byl prof. Dr. Yuri Orlik, který působí na University of Latin American Integration ve Foz do Iguacu v Brazílii. Ve svých workshopech s názvy Educational Policy and the Quality of Science Education – Experience and Challenges Actual Problems and Perspectives of Chemical and Science Education in High and Secondary School prof. Orlik zprostředkoval své dlouholeté zkušenosti s výukou přírodních věd a se vzděláváním budoucích učitelů.

Druhý lektor, Dr. André du Plessis, který působí na Nelson Mandela Metropolitan University v Port Elisabeth v Jihoafrické republice, zaměřil své workshopy na využití informačních a komunikačních technologií jak na podporu výuky přírodních věd v obecné rovině, tak se specifickým zaměřením na podporu badatelsky orientovaných přístupů. Jeho workshopy s názvy An ICT Learning-To-Design Heuristic to Promote Science Learning: Using Powerpoint in an „Unintended“ Mode a IBL Approach in Science Education Supported by ICT se staly cenným zdrojem informací o možnostech začleňování prostředků ICT do výuky přírodních věd jak pro stávající pedagogy, kteří se workshopů zúčastnili z řad akademických pracovníků, tak pro budoucí učitele přírodních věd – stávající studenty.

Posledním lektorem z trojice zahraničních odborníků, kteří hostovali na Katedře chemie, byl Dr. Rafaelle Pisano. Jeho domovskou institucí je University of Lille ve Francii. Dr. Pisano připravil workshopy pojmenované Lavoisier and Sadi Carnot: Two Scientific Revolutions as Inspiration for Science Education aThe Nature of Science as Important Aspect of Science Education. Ve svých workshopech se snažil zviditelnit a podtrhnout některé historické a metodologické aspekty přírodovědných poznatků, které je možné využít pro inovaci přístupů ve výuce přírodních věd.

Všechny zmíněné workshopy byly velkým přínosem nejen pro realizaci dalších aktivit projektu Věda na dosah ruky, ale i pro další pedagogické i vědecko-výzkumné působení všech zúčastněných.

Comments